Решенията, които хората вземат всеки ден – като къде да почиват, каква музика да слушат, какви книги да четат, определят бъдещето на държавитеСаймън Анхолт

Имиджът на една страна е като любовта – за да те харесват, трябва самият ти да се харесваш“

За постигането на добра репутация държавата не трябва да влага милиони в реклама, а да прави неща, които ще са полезни за живеещите в останалите части на света. „Има поне 25 неща, които вълнуват всички хора по света, като бедността, промените в климата, образованието, правата на жените, на децата, престъпността, тероризма„.

Следващата стъпка е изготвянето на стратегия поне за следващите 50 години, която да показва каква е репутацията на страната сега и каква трябва да е. “ Създаването на имидж отнема десетилетия, а разрушаването му е невъзможно. Революцията в Египет няма да промени репутацията на страната. Хората не променят мнението си за една държава или град, защото не искат. Това ще преобърне света им „.

Каквото и да сте решили да правите, трябва да го направите „. Третият елемент за подобряването на репутацията на страната са действия, които занимават и интересуват хората по света и ги карат да мислят за България и да са доволни и благодарни, че тя съществува. “ Това е истинска политика, истинска иновация, а не нещо, измислено от пиар агенциите „, че измислянето на лого или фраза, с която България да се рекламира, не е достатъчно и няма да промени възприятията на хората по света за държавата. Много по-важни от рекламите според него са новини, които интересуват хората и ги кара да обърнат внимание на страната.

Да рекламираш или да не рекламираш

Когато си купуваш бира от магазина избираш между няколко марки, но когато избираш между страни, които да посетиш, избираш между 200 и повече страни. Това прави много трудно изработването на бранд на една страна. Той посочи, че по-големите страни вече са си изградили определен имидж, който е обобщаващ и повърхностен, но хората свързват дадена страна с определено понятие – например Швеция се свързва със сексапил, Франция – с хубавата храна и с изкуството, и т. н. Правителствата харчат милиони, за да убедят хората, че страната им е страхотна, но имиджът на една държава се изгражда от непрекъснати позитивни сигнали за нея, а не от самото говорене.

„Парите, изразходвани за рекламата на България, са само опит от страна на държавата за подпомагане на някоя закъсала фирма. Особено рекламите по българските телевизии. Те звучат като „Купувайте ток от НЕК„.

Три важни фактора за имиджа на една страна
Образование, защото хората пътуват повече и все повече учат в чужбина. Страни, които имат добро образование, привличат интереса на хората и това подобрява имиджа им.
Технологиите, защото те означават, че държавата е модерна. Ако една страна не е технологична, трябва да се настани в нишата на туризма или културата.
Околната среда, защото хората все повече се интересуват от опазването на планетата. Те не харесват страни, които не защитават околната среда. Ако България не прави нищо по въпроса, това пречи на одобрението от останалите хора по света, създавате бариера пред одобрението.

Who steals my purse steals trash; ’tis something, nothing;
‘Twas mine, ’tis his, and has been slave to thousands;
But he that filches from me my good name,
Robs me of that which not enriches him.

And makes me poor indeed.

(Othello, Shakespeare)