Западът срещу Русия, Русия срещу Запада: стига вече!

Едната страна налага санкции, другата и отвръща. Добре ще е няколко месеца Западът и Русия да не правят нищо – да спрат да наливат масло в огъня. Защото санкциите не са решение.

Почти делово и без емоции руският външен министър Сергей Лавров обяви закриването на американското консулство в Санкт Петербург. Американците и техните западни съюзници очакваха тази реакция. Не се знаеше само кога точно Кремъл ще експулсира западни дипломати.

Темата за закриването на американското консулство ще ни занимава около Великденските празници. Прави впечатление, че руснаците най-напред предприемат действия само срещу американците. Британци, французи, германци или канадци ще трябва още малко да почакат. В руското външно министерство нищо не става случайно, особено пък когато Лавров прави изявления за световните медии. Неговото послание гласи: Москва смята Вашингтон за основен виновник за тази криза, т.е. мерките срещу Русия са направлявани от Държавния департамент, макар бившият руски шпионин Сергей Скрипал да беше отровен във Великобритания.

Унижението се помни

Ето че Москва подкарва старата песен: Русия се опитва да разговаря със САЩ като равен с равен, въпреки че нито отбранителните и способности, нито БВП отговарят на американските. Унижението, на което бившият американски президент Обама подложи Русия, наричайки я „регионална сила„, е оставило дълбок отпечатък.

Ако САЩ наложат нови санкции, Москва ще отговори с реципрочни мерки. И докъде ще стигне всичко това? Британската министър-председателка Тереза Мей вече обяви нови санкции срещу руски инвеститори в Лондон. Спорът с Москва подсилва правителствената ръководителка, която дотук не блесна с почти нищо. Сега тя демонстрира, че не е склонна на никакви отстъпки. Същото се отнася и за Доналд Тръмп: демократи и републиканци го обвиняват, че се държи много меко спрямо кремълския шеф Владимир Путин. И сега той печели червени точки в Конгреса, като задвижва още по-енергично спиралата на санкциите.

Принципи или сделки?

Германия е раздвоена между солидарността със съюзника Великобритания и оплакванията на бизнеса, че в кризата с Русия губи милиарди. Икономиката настоява за отмяна на санкциите и настоява за това Западът отново да започне да преговаря с Русия. Но и това изглежда като далечна цел.

Може би ще е добре няколко месеца политиците на Запад и на Изток да не правят нищо – да не налагат никакви по-нататъшни санкции и контрасанкции, да спрат да наливат масло в огъня. Същото важи и за Русия – Кремъл трябва да спре да се поддава на изкушението и да снабдява талибаните с оръжия, за да вреди на западните интереси. Или пък да се грижи за това повече бежанци от Близкия и Среден изток да поемат по пътя към Европа. Просто не бива да натяга още повече ескалацията.