Все още има съмнения за „устойчивостта и необратимостта на реформите

Холандското министерството на сигурността и правосъдието отрече страната му да е смекчила съпротивата си срещу допускането на България и Румъния в Шенген. Основното възражение е липсата на напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията по върховете на властта, който Брюксел следи в мониторинговите си доклади за двете страни.
Холандия засега не е променила позицията си за разширяването на Шенген и все още не е взела решение дали на предстоящия в началото на март Съвет по правосъдие и вътрешни работи ще подкрепи присъединяването на България и Румъния„, заяви Йохем ван Опстал, говорител на държавния секретар по правосъдието и сигурността и министър на имиграцията Фред Теевен.
За да реши дали България и Румъния са готови за Шенген, Холандия ще вземе предвид напредъка на двете страни в реформите, заложени в мониторинговия механизъм. Такъв доклад за Румъния бе публикуван през януари, а за България е предвиден в края на 2013 година.
По-рано тази седмица БНТ излъчи интервю с държавният секретар по сигурността и правосъдието Fred Teeven, който (бел.ред. дублиран на български език) каза, че България е готова за присъединяване в зоната за свободно движение в рамките на Европейския съюз. Теевен говори след среща с вътрешния министър Цветан Цветанов в Хага, а изявлението му по-късно бе разпространено и от пресцентъра на
МВР. Вътрешното ведомство цитира Теевен, че „има убеждението, че страната ни е готова за членство в зоната за свободно движение на хора в Европейския съюз“ и че „в лицето на вицепремиера Цветан Цветанов добих убеждението, че България е готова„.
Това не е вярно. Аз бях там, интервюто беше на холандски. Холандската позиция остава непроменена„, каза говорителят Йохем ван Опстал.
Позицията на кабинета трябва да бъде одобрена от холандския парламент, преди да бъде представена пред вътрешните министри на ЕС, които решават за разширяването на шенгенската зона с единодушие. Парламентът още не се е произнесъл.
Трябва да изчакаме какво ще стане в парламента„, каза Ван Опстал. По думите му пред Цветанов и придружаващите го в Хага журналисти Теевен е отбелязал, че в България “е постигнат напредък” и че Холандия трябва да го обсъди с партньорките си в ЕС в Северозападна Европа, които са предпазливи за разширяването на Шенген.
Говорителят допусна, че то “може да е тема” на следващия Съвет на министрите на вътрешните работи в Брюксел на 7 март, но е рано да се говори за решения. “Може да има разговори и Холандия иска да бъде подготвена.”
За да реши дали България и Румъния са готови за Шенгенско членство, Холандия ще вземе предвид напредъка на двете страни в реформите, заложени в мониторинговия механизъм. Властите в Хага в момента анализират извънредния доклад за Румъния и представената от Европейската комисия информация за България. И двете страни са постигнали известен напредък, но за Холандия остават притесненията, свързани с устойчивостта и необратимостта на реформите„, заяви говорителят пред БНР.
Той съобщи още, че Холандия провежда консултации по темата с различни европейски партньори, като посочи конкретно Германия и Франция.
В същото време „Труд“ съобщи, че разполага с писмо на холандския външен министър Франс Тимерманс, в което той информира депутатите за последния доклад на комисията за Румъния. Отбелязва се, че според него тя има частичен напредък, но остават сериозни проблеми с независимостта на съдиите и отговорността на депутати и министри за корупция.
За България в писмото има само едно изречение – че следващият доклад на ЕК за страната ни е насрочен за декември т.г. Няма никакви предложения по кандидатурите на двете страни за Шенген.
В началото на януари дипломатически източници съобщиха, че правителството на Холандия е готово отново да блокира въпроса за присъединяването на Румъния и България към Шенгенската зона и срещата на Съвета на министрите на вътрешните работи на ЕС през март може да премине без обсъждане на въпроса за разширяването на Шенген. Тогава от посолството на Холандия в България съобщиха, че страната все още няма позиция по въпроса за присъединяването на двете балкански страни към шенгенското пространство.
България и Румъния очакваха още през миналата година решение за поне частично присъединяване към Шенген – по въздух и вода. Двете страни са изпълнили техническите критерии за членство в зоната за свободно пътуване, но досега Холандия не ги приема заради липсата на резултати в борбата с корупцията и престъпността.
Към позицията на Холандия през миналото лято се присъедини и Германия. На подобно мнение е и Белгия.